British Cycling - Track British National Track Cycling Championships Manchester Velodrome

2019 HSBC UK | National Track Championships

HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 2 – Women’s Scratch Race

2019 HSBC UK | National Track Championships

Friday 25 January

Champions are born & champions return. The HSBC-UK National Track Championships 2019 in Manchester are where memories are made. 22 Champions to be crowned over the 3 day event & day 1 will see 8 new champions.

Getting proceeding underway with the Women’s Sprint qualifying, Sophie Capewell – Team Terminator posted the quickest time with a 11.106 ahead of a hectic sheduele for 2nd quickest Katie Archibald & Jess Crampton.

HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 1 – John Archibald 4k IP

The first of a number of records set during the championships came from John Archibald in the Individual Pursuit qualifying with a new sea level World Record of 4.09.584, recently set late last year by Archibald. Team-mate Dan Bigham (HUUB-Wattbike Test Team) qualified 2nd quickest for the gold play-off while Jon Wale, also HUUB Wattbike qualified 3rd to Kyle Gordon – RT23 for the bronze playoff.

Last years Team Sprint winners North West qualified quickest with a 43.508 for Jack Carlin, Jason Kenny MBE & Ryan Owens before taking gold in the finals minus Kenny with Philip Hindes MBE taking to glory ahead of Slingshot silver & Black Line bronze.

The first medal of the 2019 championships went to Kadeena Cox with a factored time of 1.03.348 in the mixed Para 500/1000m Time Trial.

World Champions Sophie Thornhill & pilot Helen Scott were the first to retain their national titles in the mixed BVI Para Time Trial ahead of World Champions Neil Fachie MBE & Matt Rotherham by a ¾ second once factored in but the duo set another World Record to boot for their effort with a 59.278.

The Para-cycling 200m flying start provided the third champion in Jody Cundy OBE edging out Jon Allan-Butterworth by 300s with a 10.393 ahead of last years title holder Blaine Hunt.

HSBC-UK National Track Champs | 2019 – Day 1, Neil Fachie MBE and Matt Rotherham (pilot) (Black Line & Sportcity Velo)

Neil Fachie & Matt Rotherham got the better of Thornhill & Scott in the Para-cycling BVI Flying 200m TT by the narrowest of margins with a 9.759 to claim gold. With Bronze going to James Ball and Peter Mitchell (pilot) (Black Line).

HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 1 – Katie Archibald – 3k IP

A long day in the saddle for Scotland’s Katie Archibald riding both Pursuit & Sprint events didn’t stop her retaining her 3000m IP title whilst record breaking brother John fended off team-mate Dan Bigham for the 4000m IP title catching him in 3.28.028.

HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 1 – Sophie Capewell V’s Jessica Crampton – Sprint

A three-part race in the Women’s Sprint event saw Capewell take the gold ahead of Crampton and a second medal for Archibald with the bronze riding against Blaine Ridge-Davis for the conclusion of day 1.

Session 1

Start time – 10am – 2:45pm

Women’s sprint qualifying, first round and quarter-finals

1st 40 Sophie Capewell Team Terminator 11.106
2nd 5 Katie Archibald BC Member 11.243
3rd 61 Jessica Crampton Sportcity Velo 11.257
4th 194 Blaine Ridge-Davis Peckham Challengers BMX 11.345
5th 228 Milly Tanner Team Terminator 11.429
6th 59 Ellie Coster Team Wales 11.626
7th 219 Lusia Steele Black Line 11.657
8th 104 Lucy Grant Peebles CC 11.710
9th 17 Lauren Bell RPM 11.749
10th 117 Ashley Faye Helsby Billy Bilsland Cycles 12.001
11th 55 Amelia Coombes VC Londres 12.277
12th 125 Rebecca Howard University Of Manchester CC 12.426
13th 108 Stephani Hall DIMASCIO 12.526
14th 1 Yewande Adesida Ses Racing 12.554
15th 145 Naomi Lovesay DIMASCIO 12.627
16th 128 Natalie Hunter Sprockets Cycle Shop RT 13.049
17th 79 Annie May Elliott Newport Phoenix CC 13.158

HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 1 – Kadeena Cox MBE

C1-5 para-cycling time trial finals and ceremony (2018 – C1-5 Mixed 500m/1000m Jon-Allan Butterworth (BC Member))

Gold Kadeena Cox MBE (BC Member)
Silver Jody Cundy OBE (Para-T)
Bronze Finlay Graham (Glasgow CT)

HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 1, Sophie Thornhill and Helen Scott (pilot) (Boot Out Breast Cancer CC)

BVI para-cycling time trial finals and ceremony (2018 – BVI Mixed 1000m Sophie Thornhill and Helen Scott (pilot) (Boot Out Breast Cancer CC))

Gold Sophie Thornhill and Helen Scott (pilot) (Boot Out Breast Cancer CC)
Silver Neil Fachie MBE and Matt Rotherham (pilot) (Black Line & Sportcity Velo)
Bronze James Ball and Peter Mitchell (pilot) (Black Line)

HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 1, John Archibald – (HUUB-Wattbike Test Team)

4000M Individual Pursuit Qualifying

1st 4 John Archibald HUUB-Wattbike Test Team 4:09.584 NEW NATIONAL RECORD
2nd 19 Daniel Bigham HUUB-Wattbike Test Team 4:14.882
3rd 102 Kyle Gordon RT 23 4:15.791
4th 250 Jonathan Wale HUUB-Wattbike Test Team 4:16.521
5th 270 Fred Wright Team Inspired 4:22.462
6th 256 Tom Ward University of Derby CC 4:24.069
7th 248 Ethan Vernon Team Inspired 4:24.748
8th 182 Will Perrett University of Derby CC 4:24.864
9th 25 Zach Bridges Ribble Cycling 4:24.977
10th 181 Joseph Perkins BC Member 4:25.546
11th 72 Matti Dobbins Glasgow CT 4:32.598
12th 192 Cameron Richardson Bioracer-Moriarty GO 4:33.471
13th 218 Christopher Statham University of Derby CC 4:35.333
14th 67 Jamie Davidson Bioracer-Moriarty GO 4:40.477
15th 27 Andrew Brinkley OVB 4:41.690
16th 57 Nicholas Cooper ActiveEdge RT 4:42.212

HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 1, Sophie Capewell – (Team Terminator)

Session 2

Start time – 6:30pm – 10:00pm

Women’s sprint semi-finals, finals and ceremony (2018 – Katy Marchant (Yorkshire Lass CC))

Gold Sophie Capewell (Team Terminator)
Silver Jessica Crampton (Sportcity Velo)
Bronze Katie Archibald (BC Member)

Men’s team sprint semi-finals, finals and ceremony (2018 – North West Region A (Jack Carlin, Phil Hindes, Jason Kenny and Ryan Owens))

Gold North West Region A (Jack Carlin, Phil Hindes MBE, Jason Kenny CBE and Ryan Owens)
Silver Slingshot (Alistair Fielding, Lewis Stewart & Hamish Turnbull)
Bronze Black Line A (Pete Mitchell, Niall Monks & Alex Spratt)

HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 1 – Jody Cundy OBE 500/ 1000m TT

CV1-5 para-cycling 200m finals and ceremony (2018 – C1-5 Mixed Blaine Hunt (BC Member))

Gold Jody Cundy OBE (Para-T)
Silver Jon-Allen Butterworth (BC Member)
Bronze Blaine Hunt (OUTCAST)

BVI para-cycling 200m finals and ceremony (2018 – BVI Mixed 1000m Sophie Thornhill and Helen Scott (pilot) (Boot Out Breast Cancer CC))
Gold Neil Fachie MBE and Matt Rotherham (pilot) (Black Line & Sportcity Velo)
Silver Sophie Thornhill and Helen Scott (pilot) (Boot Out Breast Cancer CC)
Bronze James Ball and Peter Mitchell (pilot) (Black Line)

Women’s 3km individual pursuit finals and ceremony (2018 – Katie Archibald (Wiggle High5))

Gold Katie Archibald (BC Member)
Silver Neah Evans (Team HUUB)
Bronze Ellie Dickinson (Drops)

Men’s 4km individual pursuit finals and ceremony (2018 – Charlie Tanfield (Team KGF))

Gold John Archibald (HUUB-Wattbike Test Team)
Silver Daniel Bigham (HUUB-Wattbike Test Team)
Bronze Kyle Gordon (RT 23)

HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 2 – Women’s Scratch Race – Bell Lap…
Saturday 26 January

Laura Kenny returned to the Track Champs this year to claim Gold in the Women’s Scratch race squeezed between Elinor Barker for silver and a third medal for Katie Archibald for bronze.

Jenny Holl – Team Breeze held a ¾ lap advantage at one point, not quite able to gain the lap before being drawn back in the closing stages of the Women’s Scratch race. Archibald held the advantage on the run to the bell lap but Kenny in the middle of Archibald, bronze & Barker, silver had a half-wheel out front for gold.

HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 2, Sprint Podium

Kenny’s partner Jason didn’t fair so well in the Sprint finishing with silver behind an impressive Joe Truman who had earlier set the quickest qualifying time of 9.986, Kenny the only other sub 10 of the Championships. A tough set of rounds between the play-offs saw Hamish Turnbull taking the bronze ahead of ex Rugby player Alex Spratt.

Jess Crampton – Sportcity Velo retained her Keirin title ahead of Ellie Coster – Team Wales & Joanna Smith – Thanet RC RT.

HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 2, Matt Rotherham (Sportcity Velo) – Kilo

Local lad, Matt Rotherham rode to gold in the Kilo much to the delight of the home crowd. The medallists were miles ahead of the competition with Sprinter Rotherham posting a 1.01.559 and Endurance team-mates Jon Wale a 1.01.841 in silver edging out Dan Bigham a 1.01.934 for bronze.

Para-cycling World Champions Steve Bate MBE & Adam Duggleby beat factored time & last years holders of Lora Fachie & Corrine Hall to claim gold in the mixed BVI 3000/ 4000m Pursuit . Bronze went to Laura Cox & Laura Clode.

HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 2, Louis Rolfe MBE (Para-T)

Louise Rolfe retained his C1-5 Para-cycling IP with Fin Graham taking silver & Matt Robertson bronze.

HSBC-UK National Track Champs | 2019 – Day 2, Jennifer Holden, Sophie Lankford, Anna Morris, Molly Patch & April Tacey (Team Velotec)

Back to defend their title Team Breeze’s – Anna Docherty, Jenny Holl, Becky Raybould, Jessica Roberts & Ellie Russell caught Team Velotec’s – Jennifer Holden, Sophie Lankford, Anna Morris, Molly Patch & April Tacey in 3.14.709 with the bronze going to LIV CC’s – Ella Barnwell, Eluned King, Amelia Sharpe & Elena Smith.

HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 2, Points Race with Rhys Britton

Closing the 2nd days competition Rhys Britton’s – Team Inspired lap gain was enough to win the Points Race finishing ahead of the trio of riders that joined him mid race in taking the lap. Matt Walls – Team Inspired and Kyle Gordon – RT23 bronze. The final sprint went to Leo Haytor – VC Londres.

Session 3

Start time – 8.30am – 4.40pm

Men’s sprint qualifying, first round and quarter-finals top 20

1st 242 Joseph Truman Team Inspired 9.869
2nd 132 Jason Kenny CBE BC Member 9.992
3rd 217 Alex Spratt Black Line 10.009
4th 243 Hamish Turnbull Slingshot 10.132
5th 221 Lewis Stewart Slingshot 10.315
6th 203 Matthew Roper Black Line 10.367
7th 86 Alistair Fielding Slingshot 10.417
8th 91 Jeremy Franks Billy Bilsland Cycles 10.456
9th 220 Kallum Stewart Black Line 10.610
10th 155 Niall Monks Black Line 10.667
11th 33 James Bunting Black Line 10.715
12th 231 Rhys Thomas DIMASCIO 10.776
13th 56 Daniel Cooper Team Terminator 10.785
14th 65 John Culpan Black Line 10.805
15th 175 Joel Partington Sportcity Velo 10.832
16th 80 Rowan Elliott Black Line 10.903
17th 226 Arthur Taggart Sportcity Velo 10.915
18th 76 Joshua Dunham VC St Raphael 10.957
19th 36 Greg Cackett Ses Racing 11.006
20th 142 Ryan Lateward Ses Racing 11.008

HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 2 – Team Pursuit Podium

Women’s team pursuit qualifying, finals and ceremony (2018 – Team Breeze (Abbie Dentus, Jenny Holl, Becky Raybould, Jessica Roberts))

Gold Anna Docherty, Jenny Holl, Becky Raybould, Jessica Roberts & Ellie Russell (Team Breeze)
Silver Jennifer Holden, Sophie Lankford, Anna Morris, Molly Patch & April Tacey (Team Velotec )
Bronze Ella Barnwell, Eluned King, Amelia Sharpe & Elena Smith (Liv CC – Halo Cycles)

HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 2, C1-5 para-cycling individual pursuit Podium

C1-5 para-cycling individual pursuit finals and ceremony (2018 – C1-C5 Mixed 3000m/4000m Louis Rolfe (Para-T))

Gold Louis Rolfe MBE (Para-T)
Silver Finlay Graham (Glasgow CT)
Bronze Matthew Robertson (Woolwich CC)

HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 2, BVI para-cycling individual pursuit Podium

BVI para-cycling individual pursuit final and ceremony (2018 – BVI Mixed 3000m/4000m Lora Fachie (Black Line) and Corrine Hall (pilot) (Fusion RT Veloperformance))

Gold Stephen Bate MBE (Vive Le Velo) & Adam Duggleby (pilot) (BC Member)
Silver Lora Fachie MBE (Black Line) and Corrine Hall MBE (pilot) (BC Member)
Bronze Laura Cluxton (RT 23) & Laura Clode (Pilot) (BC Member)

HSBC-UK National Track Champs 2019 – Vive le Velo’s Stephen Bate MBE & Adam Duggleby in the BVI 3000/4000m Para Tandem Pursuit

Session 4

Start time – 6.30pm – 10.20pm

Men’s sprint semi-finals, finals and ceremony (2018 – Jack Carlin (BC Member))

Gold Joseph Truman (Team Inspired)
Silver Jason Kenny CBE (BC Member)
Bronze Hamish Turnbull (Slingshot)

HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 2, Keirin Podium

Women’s keirin first round, semi-finals, finals and ceremony (2018 – Jess Crampton (Sportcity Velo))

Gold Jess Crampton (Sportcity Velo)
Silver Ellie Coster (Team Wales)
Bronze Joanna Smith (Thanet RC RT)

HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 2 – Kilo Podium

Men’s 1km time trial finals and ceremony (2018 – Joe Truman (I-Team CC))

Gold Matt Rotherham (Sportcity Velo) 1:01.559
Silver Jon Wale (HUUB-Wattbike Test Team) 1:01.841
Bronze Dan Bigham (HUUB-Wattbike Test Team) 1:01.934

HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 2, Scratch Race Podium

Women’s 15km scratch race final and ceremony (2018 – Katie Archibald (Wiggle High5))

Gold Laura Kenny CBE (BC Member)
Silver Elinor Barker CBE (BC Member)
Bronze Katie Archibald (BC Member)

HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 2, Points Race Podium

Men’s 40km points race final and ceremony (2018 – John Archibald (Team KGF))

Gold Rhys Britton (Team Inspired)
Silver Matt Walls (Team Inspired)
Bronze Kyle Gordon (RT23)

How close was that final in the Keirin Jason Kenny against Jack Carlin…
Sunday 27 January

Jason Kenny CBE took the long route to Keirin Gold pulling up a Lap early in the opening heats to go through the repechage, beating Jack Carlin by a whisker in a thrilling finish to the 2019 Champs.

Women’s Points Race Podium

Neah Evans – Team HUUB claimed her first National Title having featured in many finals these past couple of years. Taking a bold move mid race went off the front in the Women’s Points race to gain the lap – the only one of the race. Archibald tried a similar move but ran out of steam about ¾ ‘s a lap up as the pace slowly increased but had enough to take bronze behind Emily Nelson – RST/ Cycle Division RT. Both Jenny Holl & Rhona Callander – Team Breeze tried their luck mid race to gain a lap but where reeled back into the fold.

HUUB-Wattbike Test Team (John Archibald, Dan Bigham, Charlie Tanfield & Jon Wale), Team Pursuit

HUUB-Wattbike Test Team claimed Gold in the Team Pursuit catching Team Inspired with in 3.32.666 for the silver medal. The bronze medal looked like going either way through out the race with the Wales Racing Academy stealing back the medal in the dying couple of laps ahead of the University of Derby.

Another 1st National Jersey went to ex BMX rider Shanaze Reade – North West in the Women’s Team Sprint along the Blaine Ridge-Davis. Silver went to Sophie Capewell & Nilly Tanner – Team Terminator & bronze to Lusia Steel & Victoria Williamson – Black Line. Williamson rode her first international race on the Friday in the Hong Kong World Cup before flying back to the UK for the Nats after returning to the track from a serious injury recently.

Hoping for a PB, Ellie Coster – Team Wales took the 500m Time Trial with a 35.311 ahead of Crampton a 35.509 & Lucy Grant – Peebles CC a 35.749.

Men’s 20km scratch race

Ethan Hayter – VC Londres closed the Championships in style with a gold in the Scratch race just ahead of Scotland’s Mark Stewart – Peebles Pro Cycling and Will Tidball – Team Inspired’s bronze.

Session 5

Start time – 1.30pm – 6.15pm

Keirin Podium

Men’s keirin first round, semi-finals, finals and ceremony (2018 – Lewis Oliva (Team Wales))
Gold Jason Kenny CBE (BC Member)
Silver Jack Carlin (Team Inspired)
Bronze Joseph Truman (Team Inspired)

Team Sprint Podium

Women’s team sprint semi-finals, finals and ceremony (2018 – North West Region A (Lauren Bate and Georgia Hilleard))
Gold Shanaze Reade & Blaine Ridge-Davis (North West)
Silver Sophie Capewell & Milly Tanner (Team Terminator)
Bronze Lusia Steele & Victoria Williamson (Black Line)

500mm TT Ellie Coster (Team Wales)

Women’s 500m time trial finals and ceremony (2018 – Katy Marchant (Yorkshire Lass CC))
Gold Ellie Coster (Team Wales)
Silver Jess Crampton (Sportcity Velo)
Bronze Lucy Grant (Pebbles CC)

HUUB-Wattbike Test Team (John Archibald, Dan Bigham, Charlie Tanfield & Jon Wale)

Men’s team pursuit finals and ceremony (2018 – 100% ME (Rhys Britton, Ethan Hayter, Jake Stewart, Matt Walls, Fred Wright))
Gold HUUB-Wattbike Test Team (John Archibald, Dan Bigham, Charlie Tanfield & Jon Wale)
Silver Team Inspired (Will Tidball, Ethan Vernon, Matt Walls & Fred Wright)
Bronze Wales Racing Team (Matt Burke, Daniel Coombe, Oscar Mingay & Will Roberts)

Women’s 20km points race finals and ceremony (2018 – Katie Archibald (Wiggle High5))
Gold Neah Evans (Team HUUB)
Silver Emily Nelson (RST/ Cycle Division RT)
Bronze Katie Archibald (BC Member)

Men’s 20km scratch race finals and ceremony (2018 – Ollie Wood (JLT Condor))
Gold Ethan Hayter (VC Londres)
Silver Mark Stewart (Ribble Pro Cycling)
Bronze Will Tidball (Team Inspired)

Women’s 20km points race with Laura Kenny
HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Jadan Weldtite p/b Vive le Velo
HSBC-UK Nat Track Champs 2019 – Team Pursuit – Scotland
HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 1- Ellie Russell
Ethan Hayter (VC Londres)
HSBC-UK National Track Championships | 2019 – Day 2 – Team OnForm
HSBC-UK National Track Championships | 2019 – April Tacey
Comms with Jason Kenny CBE