British Cycling - Track British National Track Cycling Championships Manchester Velodrome Track Cycling News

British National Track Championships 2011 | Day 5

British Cycling – National Track Championships – Day 5, 02 Oct 11 

Author: Chris Maher, Pictures courtesy of: Chris Maher | Photography

Open Omnium Round 1         Jonathon Mould          Flying Lap TT

Open Omnium Round 2         Simon Yates                Points Race

Open Omnium Round 3         Jonathon Mould          Elimination Race

Open Omnium Round 4         Simon Yates                Scratch Race

Open Omnium Medals

  • Gold                Jonathon Mould
  • Silver               Simon Yates
  • Bronze             Adam Yates

 

Team Sprint Qualifying          (NR: 750m      J Staff , J Kenny & C Hoy     42.950)

North West Region A (Hoy, Kenny & Crampton)                 44.372

North West Region B (Daniell, Edgar & Mitchell)                45.142

North West Region C (Emadi, Hindes & Oliver)                   46.123

City of Edinburgh (Ayre, Croal & Paul)                                47.802

SIS (Kelly, Rotterham & Stovold)                                         48.673

Para T Para-cycling Team (Butterworth, Cundy & Byrne)    48.711 (WR)

Team Terminator A (Annon, Baker & Povey)                        48.962

VC St Raphael (Elliot, Heald & Welch)                                 49.546

Team Terminator B (Coolaha, Dent & Le Grys)                    51.648

Blazing Saddles (Brampton, Mortlock & St Pierre)               56.415

Para-cycling’s Para T Para-cycling Team once again pushed forward in strength to set a new World Record in the Team Sprint. Having broken several records already between themselves, this wining combination can only improve towards the 2012 London Olympics.

Team Sprint Medals

2007 Holder: Hoy, Edgar & Librizzi

2008 Holder: Daniell, Lyte & Crampton

2009 Holder: Sky + HD – Jamie Staff, Jason Kenny & Chris Hoy 44.647

2010 Holder: Sky Track Team – Ross Edgar, Jason Kenny & Chris Hoy 44.810

  • Gold                North West Region A – Sir Chris Hoy, J Kenny & J Queally
  • Silver               North West Region B – D Daniell, R Edgar & P Mitchell
  • Bronze             North West Region C – K Emadi, P Hindes & L Phillips

 

Women’s 3000m Team Pursuit Qualifying     (NR: W Hovenaghel, J Rowsell & S Storey 3.19.757)

Horizon Fitness (King, Rowsell & Storey)                             3.25.276

Motorpoint Cycling (Barnes, Garner & Owen)                      3.42.945

For Viored Brookvex (Robers, Battison & Manley)              3.49.268

VC St Raphael A (Britten, Hopkins & Leyland)                   3.53.468

VC St Raphael B (Jones, Whewell & Tyson-Bloor)               3.54.881

Lichfield City CC (Clayton C, Clayton H & Holmes)           4.04.042

AW Cycles (Harding, Meadows & Owens)                           4.05.136                                 

Women’s 3000m Team Pursuit Medals

2009 Holder: North West Region

2010 Holder: Horizon Fitness – Alex Greenfield, Dani King & Sarah Storey

  • Gold                Horizon Fitness (Dani King, Joanna Rowsell & Sarah Storey)
  • Silver               Motorpoint Cycling (Hannah Barnes, Lucy Garner, Harriet Owen)
  • Bronze             For Viored Brookvex (Amy Roberts, Hannah Manley & Rohan Battison)  

 

Women’s Keirin Qualifying

No qualifying due to the number of entries.

Women’s Keirin Medals

2008 Holder: Victoria Pendleton

2009 Holder: Victoria Pendleton MBE

2010 Holder: Victoria Pendleton MBE

  • Gold                Rebecca James
  • Silver               Jessica Crampton                   
  • Bronze             Victoria Williamson

 

Women’s Madison Medals

2009 Holder: Alex Greenfield & Dani King (14pts)

2010 Holder: Hannah Barnes & Hannah Walker       (16pts)

  • Gold                Lucy Garner & Harriet Owen (20pts)
  • Silver               Hannah Barnes & Hannah Walker (18pts)
  • Bronze             Hannah Manley & Amy Roberts (14pts)

 

Junior Male Madison Medals

2009 Holder: George Atkins & Daniel McLay

2010 Holder: Simon Yates & Adam Yates    13 pts

  • Gold                Jonathon Dibben & Owain Doull
  • Silver               Christopher Latham & Joshua Papworth
  • Bronze             Sam Lowe & Alistair Slater