British Cycling - Road British Cycling Elite Road Series

Beaumont Trophy 2021 | HSBC-UK British Cycling Road Series Finale

Beaumont Trophy |HSBC-UK National Road Series Round 3

With legs on fire and good form from winning the AJ Bell Tour of Britain Skoda King of the Mountains & Eisberg Sprint competitions – Jacob Scott [Canyon DHB Sungod] sprints to victory in the final round of the HSBC-UK National Road Series Beaumont Trophy in Stamfordham, Northumberland fending off Alexandar Richardson [Alpecin-Fenix] as the two go clear on the final small circuit.

Words & Images by Chris Maher

Early Breakaway beginning to establish after 3 kms

It was a tail of two-halves. The front half of the race, and the chasing peloton at times around the 182km course.

Jacob Scott in the Series Leaders Jersey joins the early breakaway…

Four riders broke free in the first couple of kilometres with five more catching on including series leader Jacob Scott [Canyon DHB Sungod], Cameron Jeffers [Ribble Weldtite Pro Cyling], Owain Roberts [Wales Racing Acadamy], Ross Holland, Bradley Symonds [Saint Piran], Joseph Rees [Bikestrong KTM], Julian Roche [Richardson-Trek DAS], Jordan Peacock [Spirt Bontrager BSS Rotor].

Peloton happy to let the early escapees away…

Toby Jarvis [Team PB Performance] bridged across and a stable breakaway built up a lead gaining up-to three-minutes by the 70km marker.

Owain Roberts on his way to the King of the Mountain, first ascend of the Ryals

Owain Roberts claimed the King of the Mountain points ascending the Ryals on the first couple of occasions.

No urgency for the Peloton early on…
Leading 9 riders on the 2nd Ryals ascend…

By the third ascend, the lead had dropped, but the chasing peloton were strung out in a thin line. Matt Gibson [Ribble Weldtite Pro Cycling] and Alex Richardson [Alpecin-Fenix] were well placed towards the front of affairs.

Alex Richardson monitoring things from the Peloton on the Ryals

One final big circuit saw the original leaders caught, but another counter attack threw eight more riders into the mix including Scott & three team-mates including Robert Scott. This time joined by Richardson, Matthew King [Team PB Performance] & Zeb Kyffin [Ribble Weldtite Pro Cycling] and Gibson.

Into the final mix, Max Stedman, Matt Gibson, Alex Richardson, Jacob Scott & Ross Lamb

Scott & Richardson forged ahead on the final small circuit to battle the win with a larger group building for the final podium place sprint. Matt Gibson led the remaining leading group across the line ahead of Ross Lamb [SwiftCarbon Pro Cycling] getting in on the mix. King finished fifth. Team Inspired’s Alfie George brought the bunch over the line and was the best U23 on the day.

Jacob Scott said after the race “When you are on good form, you don’t want to throw away the race. I’ve made the most of it in the last few weeks”. (after the Tour of Britain).

Beaumont Trophy Podium, L-R Matt Gibson, Jacob Scott & Alex Richardson

Race Results

  1. Jacob Scott Canyon DHB Sungod       Finished               Elite       100
  2. Alexandar Richardson Alpecin-Fenix    Finished               Elite       85
  3. Matthew Gibson Ribble Weldtite Pro Cycling          Finished               Elite       75
  4. Ross Lamb SwiftCarbon Pro Cycling Finished               1st          66
  5. Matthew King Team PB Performance   Finished               Elite       58
  6. Maximilian Stedman Canyon DHB Sungod       Finished               Elite       51
  7. Robert Scott Canyon DHB Sungod       Finished               Elite       45
  8. Zeb Kyffin Ribble Weldtite Pro Cycling          Finished               Elite       39
  9. Tom Mazzone Saint Piran           Finished               1st          34
  10. Alfred George Team Inspired   Finished               Elite       29
  11. Gruffudd Lewis Ribble Weldtite Pro Cycling Finished               1st          25
  12. Joe Hill UpShift Nutrition Race Team       Finished               1st          21
  13. Isaac Mundy Richardsons Trek DAS     Finished               Elite       18
  14. Aaron Freeman Richardsons Trek DAS Finished               2nd        15
  15. Joshua Price Spirit Bontrager BSS Rotor            Finished               2nd        12
  16. Sebastian Garry Nopinz Motip Race Team Finished               1st          10
  17. Matti Dobbins RT23      Finished               1st          8
  18. Finn Crockett Wheelbase CabTech Castelli        Finished               Elite       6
  19. William Bjergfelt SwiftCarbon Pro Cycling Finished               Elite       4
  20. Isaac Peatfield Crimson Orientation Marketing …             Finished               1st          2
  21. William Perrett Spellman – Dublin Port Track T… Finished 1st          0
  22. James Jobber Kuwait Pro Cycling Team               Finished               1st          0
  23. Joe Holt Wales Racing Academy  Finished               1st          0
  24. Euan Macleod Canyon DHB Sungod       Finished               2nd        0
  25. David Hird Halesowen A & CC Academy       Finished               1st          0
  26. Cameron Mason TRINITY Road Racing       Finished               3rd         0
  27. Jamieson Blain BIKESTRONG-KTM           Finished               1st          0
  28. Joseph Bennett Netllar Telecom-Alé Finished               2nd        0
  29. George Wood Cycling Sheffield               Finished               1st          0
  30. Michael Chadwick Clancy Briggs Cycling Academy   Finished               1st          0
  31. Peter Cocker Richardsons Trek DAS     Finished               Elite       0
  32. Cameron Jeffers Ribble Weldtite Pro Cycling          Finished               1st          0
  33. Matthew Houlberg Meudon Pedal Heaven Le Col RT                Finished               2nd        0
  34. Samuel Painter TBW23 Stuart Hall Cycling            Finished               1st          0
  35. Conor McGoldrick Primera-TeamJobs          Finished               Elite       0
  36. Jacques Coates Team PB Performance Finished               2nd        0
  37. Owain Roberts Wales Racing Academy  Finished               1st          0
  38. Cameron Orr Team Inspired   Finished               Elite       0
  39. Daniel McDermott Finished               Elite       0
  40. Matt Clarke Wheelbase CabTech Castelli        Finished               2nd        0
  41. Frazier Carr Spirit Bontrager BSS Rotor            Finished               1st          0
  42. George Kimber Spirit Bontrager BSS Rotor Finished               1st          0
  43. Dean Watson Clancy Briggs Cycling Academy   Finished               1st          0
  44. Joseph Rees BIKESTRONG-KTM           Finished               1st          0
  45. Miles Burton ysixfiles Finished               2nd        0
  46. Julian Roche Creuse Oxygène Gueret Finished               2nd        0
  47. Oscar Hutchings Team Tor 2000 Kalas       Finished               Elite       0
  48. Toby Jarvis Team PB Performance   Finished               1st          0
  49. Oliver Maxwell Saint Piran           Finished               1st          0
  50. William Scott Richardsons Trek DAS     Finished               Elite       0
  51. Samuel Clark TBW23 Stuart Hall Cycling            Finished               1st          0
  52. Adam Mitchell Crimson Orientation Marketing …             Finished               1st          0
  53. Christopher Latham SwiftCarbon Pro Cycling Finished               1st          0
  54. Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT                Finished               Elite       0
  55. Damien Clayton Canyon DHB Sungod Finished               Elite       0
  56. George Peden Team PB Performance   Finished               1st          0
  57. Ross Holland Saint Piran           Finished               1st          0
  58. Leon Mazzone Saint Piran           Finished               1st          0
  59. Bradley Symonds Saint Piran           Finished               1st          0
  60. Steve Lampier Saint Piran           Finished               Elite       0
  61. Steven Parsonage Richardsons Trek DAS     Finished               1st          0
  62. Logan Maclean Wheelbase CabTech Castelli        Finished               1st          0
KoM Winner Owain Roberts
Beaumont Trophy King of the Mountain

Owain Roberts

Series Winner Podium Jacob Scott with Max Stedman & Finn Crockett

National Series Overall Winners

1              Jacob Scott         Canyon DHB Sungod

2              Maximilian Stedman       Canyon DHB Sungod

3              Finn Crockett     Wheelbase CabTech Castelli

U23 Winner Finn Crockett

U23 Overall Series Winner

Finn Crockett     Wheelbase CabTech Castelli

 

Overall Team Winners

Canyon DHB Sungod

Last chance for the remaining Peloton to catch the leading group
Alfie George, U23 Beaumont Trophy winner